Stanowisko RIO Lublin:
W odpowiedzi na Pana wniosek złożony w dniu 26 stycznia 2021 r. o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania ulgi inwestycyjnej, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy z dnia 15 listopada 1984 o podatku rolnym (Dz. U. z 2020, poz. 333) informuję, że tut. Izba przychyla się do Pana stanowiska zaprezentowanego w piśmie i wyjaśnia.
Stosownie do art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ww. ustawy o podatku rolnym podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Odnośnie miejsca montażu urządzeń do produkcji energii oraz wykorzystywania wytworzonej w ten sposób energii należy przytoczyć stanowisko Ministerstwa Finansów zawarte w piśmie z 18 maja 2018 r. znak: PS2.843.19.18. W ocenie Ministerstwa wykorzystywanie naturalnych źródeł energii jednocześnie na cele produkcji rolniczej i inne nie wyklucza możliwości stosowania ulgi inwestycyjnej. W konsekwencji fakt wykorzystywania wytworzonej energii również w budynku mieszkalnym nie powinien pozbawiać podatnika skorzystania z ulgi inwestycyjnej. Nie ma przy tym znaczenia miejsce montażu tych urządzeń (np. na budynku mieszkalnym, budynku gospodarczym).
Prawidłowość ww. stanowiska potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 26.04.2019 r. sygn. akt. III SA/Wa 2427/18 stwierdzając, że z treści art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku rolnym nie wynika, że jego zastosowanie uzależnione jest od zainstalowania urządzeń, w tym paneli fotowoltaicznych, na budynku gospodarczym. W ocenie sądu zamontowanie urządzeń i paneli w budynku mieszkalnym nie wpływa na możliwość zastosowania ulgi inwestycyjnej.
W dalszej kolejności podkreślić należy, że ulga inwestycyjna może być stosowana, gdy pochodząca z naturalnych źródeł energia wykorzystywana jest do celów produkcyjnych. Podatnik podatku rolnego może zatem zamontować panele fotowoltaiczne na budynku mieszkalnym i korzystać z ulgi inwestycyjnej, jeżeli wykorzystuje pozyskaną energię na cele produkcyjne. Wykorzystywanie naturalnych źródeł energii na cele produkcyjne należy oceniać w kontekście definicji działalności rolniczej, za którą uważa się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwo, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb. Zgodnie z powyższym, jeżeli podatnik podatku rolnego nie prowadzi działalności produkcyjnej w rolnictwie to niedopuszczalne jest przyznanie mu ulgi inwestycyjnej.
Jednocześnie informuję, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie, prowadząc działalność informacyjną, instruktażową i szkoleniową przedstawia wyłącznie swoje stanowisko i nie jest upoważniona do wydawania rozstrzygnięć w indywidualnych sprawach ani do dokonywania wiążącej wykładni przepisów prawa.
{Urząd Gminy Borzechów, 2021-01-26, sygn. -}
{RIO Lublin, 2021-02-16, sygn. RIO-I-430/8/21}