Jaki organ jest właściwy do podjęcia decyzji odnośnie dokonywania wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia?

Pytanie:

W związku z objęciem jednostek samorządu terytorialnego obowiązkowym przystąpieniem do PPK z dniem 1 stycznia 2021 r. Powiat Żniński zwraca się z zapytaniem dotyczącym treści art. 26 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215 z późn. zm.). Jaki organ jest właściwy do podjęcia decyzji odnośnie dokonywania wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia?

Stanowisko RIO Bydgoszcz:

W odpowiedzi na pytanie z dnia 30 czerwca 2020 r. (wpływ do tut. Izby w dniu 3 lipca 2020 r.) dotyczące wskazania organu właściwego do podjęcia decyzji odnośnie dokonywania wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% w umowie o zarządzanie PPK, Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy wyjaśnia co następuje: Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1282) stosuje się ją do pracowników samorządowych zatrudnionych w starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych. Z kolei stosownie do treści art. 7 pkt 3 tejże ustawy, czynności w sprawach z zakresu prawa pracy za jednostki, wykonuje (w przypadku starostwa powiatowego) starosta w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego – wobec pozostałych pracowników urzędu oraz wobec kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych innych niż wymienione w pkt 1 i 2 tegoż przepisu. Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2215 ze zm.) nie wprowadza w tym zakresie odmiennego uregulowania, wskazując w art. 2 ust. 1 pkt 21 lit. a), że przez podmiot zatrudniający rozumie się pracodawcę, o którym mowa w art. 3 Kodeksu pracy. Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, że dla pracownika zatrudnionego w starostwie powiatowym pracodawcą jest starostwo. Również dla starosty, wicestarosty i członków zarządu powiatu pracodawcą jest starostwo powiatowe (art. 9 ust. 1). W imieniu starostwa funkcje pracodawcy wykonuje starosta. Zawarcie umowy o zarządzanie PPK jest obowiązkowe dla podmiotu zatrudniającego. Wobec powyższego także jednostki sektora finansów publicznych będą miały obowiązek tworzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK) od początku 2021 roku. Ustawa nie wprowadza rozróżnienia w pojęciach „osoby zatrudnionej” i „podmiotu zatrudniającego”. W ocenie Izby umowa o zarządzanie PPK obejmować będzie zatem wszystkie osoby, dla których podmiotem zatrudniającym jest starostwo powiatowe – zarówno starostę, członków zarządu jak i pozostałych pracowników samorządowych. Wobec powyższego w ocenie Izby organem uprawnionym do zawierania umów w imieniu Starostwa Powiatowego o zarządzanie PPK, w tym do zadeklarowania wpłat dodatkowych, o których mowa w art. 26 ust. 2 ustawy o PPK, będzie Starosta. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że to organ stanowiący uchwala budżet Powiatu. Zatem to w jego kompetencji leży kwestia finansowania wynagrodzeń pracowników oraz zabezpieczenia środków na dokonywanie wpłaty dodatkowej do PPK.
Stanowisko zaprezentowane w piśmie nie jest prawnie wiążącą wykładnią obowiązujących przepisów prawa, a stanowi jedynie pogląd tutejszej Izby w zakresie zagadnień objętych zapytaniem.

{Starostwo Powiatowe w Żninie, 2020-06-30, sygn. FN.2425.1.3.2020}

{RIO Bydgoszcz, 2020-07-29, sygn. RIO-NR-N-432-2/2020}