Stan faktyczny:
W obecnej sytuacji wpłata podatnika księgowana jest na najstarszą zaległość z ogółu zobowiązań podatkowych czyli jeżeli podatnik wpłaca na wyodrębnione konto na opiaty 72 gospodarowanie odpadami komunalnymi a zaległość widnieje na podatku od środków transportowych to przekazujemy tę wpłat na podatek od środków transportowych.
Pytanie:
Czy stosując w/w artykuł [Art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.)] wpłatę dokonaną przez podatnika na konto dotyczące opiaty za odpady komunalne likwiduje najstarszą zaległość z tej opłaty czy analizując wszystkie zobowiązania podatnik tj. podatek od nieruchomości rolny leśny środków transportowych itp. i przekazuje na podatek o najwcześniejszym terminie płatności?
Stanowisko własne:
Uważam, że należałoby księgować na najstarsza zaległość z danego podatku co pozwoliłoby uniknąć wielu przeksięgowań związanych z
przekazywaniem środków z wyodrębnionych kont , a także bardziej klarownej sytuacji dla podatnika.
Myślę. że zmiana skutkuje ograniczeniem uprawnień podatnika do swobodnego wskazywania za jaki okres dokonuje wpłaty. O kolejności
zobowiązań na jakie zostanie zaliczona wpłata decydować będzie art. 62 § 1 Ordynacji podatkowej a nie wskazanie wpłacającego. W świetle nowych przepisów organ podatkowy wiąże jedynie dyspozycja podatnika co do rodzaju podatku.
Stanowisko RIO Bydgoszcz:
W odpowiedzi na pismo z dnia 14 maja 2020 r. skierowane przez Skarbnika Gminy – Panią Magdalenę Milkowską, w sprawie udzielenia wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach, dotyczące sposobu rozliczenia wpłaty podatnika na różne zobowiązania podatkowe, Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy działając na podstawie art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2137) wyjaśnia, co następuje.
Z dniem 1 stycznia przepis art. 62 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) otrzymał następujące brzmienie:
,,Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku zgodnie ze wskazaniem podatnika, a w przypadku braku takiego wskazania – na poczet zobowiązania podatkowego o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zobowiązań podatkowych podatnika. W przypadku gdy na podatniku ciążą zobowiązania podatkowe, których termin płatności upłynął, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności we wskazanym przez podatnika podatku, a w przypadku braku takiego wskazania lub braku zaległości podatkowej we wskazanym podatku – na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności spośród wszystkich zaległości podatkowych podatnika.”
Wskazany przepis, z uwagi na zakres stosowania Ordynacji podatkowej określony w art. 2 § 1 i 2 ustawy, ma zastosowanie zarówno do podatków i opłat lokalnych, jak i innych opłat i należności budżetu jednostki samorządu terytorialnego o charakterze administracyjnoprawnym. Zatem w przypadku braku wskazania przez podatnika tytułu płatności zobowiązania podatkowego, organ podatkowy ma obowiązek zbadania wszystkich zobowiązań osoby wpłacającej, które podlegają przepisom Ordynacji podatkowej i dokonania zaliczenia wpłaty zgodnie z treścią art. 62 ustawy.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy popiera stanowisko wyrażone przez prof. L. Etela w publikacji ,,Ordynacja podatkowa. Komentarz aktualizowany” z 2020 r., podkreślające, że wskazanie przez podatnika podatku, na który dokonuje wpłaty, nie ma ustawowo określonej formy. Takim wskazaniem podatku, na który dokonywana jest wpłata, może być m.in. wpłacenie kwoty na rachunek bankowy właściwy dla danego podatku.
W przypadku określenia przez podatnika rodzaju podatku (opłaty), którego dotyczy wpłata, podatnik nie może skutecznie wskazać, jakiego okresu dotyczy wpłata. W tym przypadku, zgodnie z art. 62 § 1 Ordynacji, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaległości podatkowej o najwcześniejszym terminie płatności.
Przedstawiając powyższe, informuję jednocześnie, że stanowisko zaprezentowane w piśmie nie jest prawnie wiążącą wykładnią obowiązujących przepisów prawa, a stanowi jedynie pogląd tutejszej Izby w zakresie zagadnień objętych zapytaniem.
{Urząd Gminy Kęsowo, 2020-05-14, sygn. nieznana}
{RIO Bydgoszcz, 2020-06-03, sygn. RIO-NR.K-432-12/2020}