Stanowisko RIO Białystok:
Odpowiadając na wniosek z dnia 15.04.2020 r., o udzielenie wyjaśnienia, w jakim zakresie należy przekazać gminie Sokółka dotację dotyczącą dzieci przedszkolnych zamieszkałych na terenie gminy Sidra, a uczęszczających do przedszkoli na terenie gminy Sokółka, w przypadku zawieszenia zajęć z powodu COVID-19, Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku wyraża następujące stanowisko w sprawie.
Jak wynika z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020 poz. 410 ze zm.) w okresie od dnia 12 marca 2020 r. na obszarze kraju ograniczono funkcjonowanie jednostek systemu oświaty. Zgodnie z § 3 i § 3a przywołanego rozporządzenia w dniach od 12 marca do 24 marca ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a od 25 marca zadania jednostek systemu oświaty są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVlD-19 (Dz.U. poz. 493) dzieci objęte wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniowie, wychowankowie, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchacze kwalifikacyjnego kursu zawodowego, będącego w danym miesiącu roku budżetowego odpowiednio dzieckiem objętym wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniem, wychowankiem, uczestnikiem zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczem kwalifikacyjnego kursu zawodowego odpowiednio w placówce wychowywania przedszkolnego, szkole lub placówce, o której mowa w art. 2 pkt 6-8 ustawy -Prawo oświatowe, nie utraciły/utracili statusu uczniów. Osoby te nie zostały skreślone z listy uczniów, a ich nieobecność spowodowana jest sytuacją epidemiczną w kraju.
Zasady dotowania przedszkoli podobne są do zasad określonych w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2020 r. poz. 326). W związku z tym, że ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, nie reguluje wprost kwestii dotowania przedszkoli w okresie zawieszenia zajęć z powodu COVID-19, pomocny w tej materii, przez analogię, jest art. 15e ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, z którego wynika, że „w przypadku czasowego ograniczenia lub czasowego zawieszenia funkcjonowania żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna w celu przeciwdziałania COVID-19, otrzymane na zapewnienie funkcjonowania tego żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki z Funduszu Pracy przyznane na realizację programów, o których mowa w art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 nie podlegają zwrotowi”.
Ponadto § 10 ust 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, określa, że do ustalenia wysokości dotacji przysługującej na ucznia, która jest uzależniona od jego uczestnictwa w zajęciach, nie stosuję się wskazanego warunku w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Zatem należy wnioskować, że przedszkola w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek oświatowych polegającego na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, powinny być dotowane i rozliczane na takich samych zasadach jak dotychczas.
Biorąc pod uwagę powyższe, zasadnym wydaje się stwierdzenie, że nie należy pomniejszać dotacji Gminie Sokółka, dotyczącej dzieci przedszkolnych zamieszkałych na terenie gminy Sidra, a uczęszczających do przedszkoli na terenie gminy Sokółka, za okres czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty z powodu COYID-19.
{Urząd Gminy Sidra, 2020-04-15, sygn. -}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, 2020-04-29, sygn. RIO.II-025-11/20}