Stanowisko RIO Olsztyn:
W odpowiedzi pismo z dnia 28 kwietnia 2020 r., przesłane w formie elektronicznej, w sprawie odstąpienia od dochodzenia przypadających jednostce samorządu terytorialnego należności o charakterze cywilnoprawnym, Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie, wyjaśnia co następuje:
Zgodnie z art. 15zzzf ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych /Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm./ organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego może, w drodze uchwały, postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, wymienionym w art. 9 pkt 3, 4 i 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, w stosunku do podmiotów, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 i które złożą wniosek o odstąpienie od dochodzenia należności.
Z kolei stosownie do art. 15zzzg ust. 2 powyższej ustawy, do czasu podjęcia uchwały, o której mowa w art. 15zzzf. wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa może postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności, o których mowa w ust. 1, na wniosek podmiotu, którego płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu C0VID-19.
Na podstawie powyższych przepisów, w ocenie tut. Izby, konieczne jest podjęcie uchwały przez organ stanowiący w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym.
{Urząd Gminy w Giżycku, 2020-04-28, sygn. -}
{RIO w Olsztynie, 2020-04-29, sygn. RIO.III.072-56/2020}