Brak możliwości przesunięcia terminu składania sprawozdań budżetowych i finansowych oraz zamknięcia ksiąg rachunkowych z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne

Stanowisko RIO Gdańsk:

Pismem z dnia 12 marca 2020 r. doręczonym w tożsamej dacie do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku Pan Zbigniew Toporowski – Sekretarz Miasta, zwrócił się z zapytaniem dotyczącym stosowania ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374) w kontekście odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, w przypadku nie zachowania terminowości w zakresie: sporządzania sprawozdań budżetowych, sprawozdań finansowych lub zamknięcia ksiąg rachunkowych.

Z uwagi na nadzwyczajną sytuację epidemiologiczną, ustosunkowując się ogólnie do podanego zapytania Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku (odstępując wyjątkowo od wymogu zachowania przez pismo warunków formalnych odnośnie udzielanych wyjaśnień w trybie art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 2137) informuje, że wskazana ustawa nie uchyla ani nie zmienia żadnych regulacji prawnych dotyczących obowiązków sprawozdawczych opisanych w zapytaniu. Jednocześnie na uwagę zasługuje art. 3 tej ustawy, z którego wynika, że w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna). Istnieją więc mechanizmy prawne umożliwiające zachowanie m.in. obowiązków w zakresie szeroko rozumianej sprawozdawczości.

Niezależnie od powyższego wskazuję, że tut. Izba nie może zajmować stanowiska w aspekcie naruszenia dyscypliny finansów publicznych, bowiem nie posiada kompetencji ustawowych w tym zakresie przedmiotowym. Z art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jednolity: Dz.U. z 2019 r. poz. 1440 z późn. zm.) wynika, że organami właściwymi do prowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz wypełniania funkcji oskarżyciela w pierwszej instancji, są rzecznicy dyscypliny finansów publicznych i ich zastępcy. Tryb postępowania w tym zakresie uregulowany jest w art. 96 – art. 108 tej ustawy, przy czym wskazano tamże m.in., że rzecznik prowadzi czynności w celu stwierdzenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Natomiast organami właściwymi rzeczowo do dokonywania oceny prawnej danego czynu w kontekście przesłanek odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są regionalne komisje orzekające w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Jednocześnie uprzejmie proszę o zastosowanie się do wymogów dotyczących składania kolejnych wniosków, które określone zostały w komunikacie zamieszczonym na stronie http://www.gdansk.rio.gov.pl/ (w zakładce: Działalność Izby » Wyjaśnienia w sprawach stosowania przepisów o finansach publicznych »Informacje ogólne).

{Urząd Miasta Starogard Gdański, 2020-03-12, sygn. -}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, 2020-03-16, sygn. RP.0441/113/16/1/2020}