Zasady przyznawania ulgi inwestycyjnej

Stanowisko RIO Białystok:

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku udzielając odpowiedzi na pismo z dnia 25 września 2019 roku. otrzymane w dniu 27 września b.r. i zawarte w nim zagadnienie dotyczące zasad przyznawania ulgi inwestycyjnej uprzejmie wyjaśnia co następuje.

Stosownie do przepisów art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1892 ze zm.) podatnikom tego podatku przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych między innymi na budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska. Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym podatnikami tego podatku są m.in. osoby fizyczne będące właścicielami gruntów. Z kolei zgodnie z art. 3 ust. 5 i ust. 6 ustawy o podatku rolnym, jeżeli grunty, podlegające opodatkowaniu podatkiem rolnym, stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowią odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem rolnym, a obowiązek podatkowy ciąże solidarnie na wszystkich współwłaścicielach, z wyjątkiem sytuacji, gdy grunty te stanowią gospodarstwo rolne, prowadzone w całości przez jednego ze współwłaścicieli (wtedy obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie).

Z powyższego wynika, że w przypadku gruntu stanowiącego współwłasność podatnikami od tego gruntu są z zasady wszyscy współwłaściciele. Definicję współwłasności zawiera art. 195 Kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Szczególnym przypadkiem współwłasności jest wspólność majątkowa małżonków (współwłasność łączna), którą regulują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Biorąc pod uwagę powyższe, jeśli inwestycji dokonano na gruntach stanowiących współwłasność małżonków, należy przyjąć, że nakłady związane z przyznaniem ulgi inwestycyjnej dotyczyły obojga współwłaścicieli (małżonków). Ulga inwestycyjna dotyczy w takim przepadku obojga małżonków a poniesione nakładę mogą być udokumentowane rachunkami wystawionymi na któregokolwiek ze współwłaścicieli (małżonków).

Jednocześnie należy wskazać, że właściwe organy podatkowe są władne w toku postępowania podatkowego instancyjnego ustalać stan faktyczny w zakresie niezbędny m do ustalenia zasadności prawa do ulgi inwestycyjnej.

Powyższe stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku nie jest wiążące, ponieważ zgodnie z zapisem art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.) tylko Minister Finansów posiada kompetencję do wydawania urzędowej, wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

{Urząd Gminy Boćki, 2019-09-25, sygn. -}

{Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku, 2019-10-28, sygn. RIO.II.-025-28/19}