Na podstawie jakich przepisów prawa powinno być naliczone wynagrodzenie wójta gminy?

Stanowisko RIO Wrocław:

W dniu 25 lipca 2018 r. do Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu wpłynęło Pani pismo zawierające prośbę o udzielenie odpowiedzi na pytanie ”na podstawie jakich przepisów prawa powinno być naliczone wynagrodzenie Wójta Gminy Sulików od 1 lipca 2018 r. — na podstawie obowiązującej uchwały Rady Gminy Sulików nr II/6/14 z dnia 8 grudnia 2014 r. czy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych”. Wątpliwości powyższe powstały w związku z jednogłośnym odrzuceniem przez Radę Gminy Sulików projektu uchwały w sprawie ustalenia miesięcznego wynagrodzenia Wójtowi Gminy Sulików od 1 lipca br. W związku z Pani prośbą wyjaśniam, co następuje.

Kompetencje regionalnych izb obrachunkowych zostały określone w ustawie z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2016 r. poz. 561). Zgodnie z regulacją zawartą w art. 13 pkt 11 ustawy, Izba jest upoważniona do udzielania wyjaśnień w sprawach dotyczących stosowania przepisów o finansach publicznych. Przedstawiony przez Panią problem nosi cechy sprawy indywidualnej, której rozwiązanie, po wnikliwej analizie wszystkich okoliczności sprawy, powinny wskazać służby prawne urzędu.

Odnosząc się jedynie ogólnie do przedstawionego problemu należy podkreślić, że stosownie do przepisów art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1260) czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały. Ustalone przez organ stanowiący wynagrodzenie musi być zgodne z przepisami powszechnie obowiązującego prawa, w tym rozporządzenia wydanego na podstawie art. 37 ustawy o pracownikach samorządowych. Kompetencje w zakresie badania uchwał w trybie nadzoru dotyczących ustalenia wynagrodzenia organu wykonawczego w gminie należą, zgodnie z normą zawartą w art. 86 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r., poz. 994), do wojewody. Dokonywanie wydatków na wynagrodzenia w wysokościach przekraczających maksymalne kwoty określone w obowiązujących przepisach prawa mogą być analizowane przez organy kontroli pod kątem odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

{Urząd Gminy Sulików, 2018-07-25,  sygn. -}
{RIO Wrocław, 2018-08-21, sygn. P.WR.54.29.2018}