Stanowisko RIO Opole:
Działając na podstawie art. 13 pkt 11 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 561) w odpowiedzi na pismo z dnia 25 stycznia 2018 r. sygn. FNB.3201.1.2018 – wniosek o udzielenie wyjaśnienia, dotyczące pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla Starostwa Powiatowego na realizację zadania inwestycyjnego realizowanego w latach 2017-2018, informuję co następuje.
Podstawę prawną do udzielania pomocy finansowej przez gminę stanowi art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.), który wskazuje, że gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej. Z kolei ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 2077 ze zm.), dalej: u.o.f.p. w art. 220 ust. 1 stanowi, że z budżetu jednostki samorządu terytorialnego może być udzielona innym jednostkom samorządu terytorialnego pomoc finansowa w formie dotacji celowej lub pomoc rzeczowa. Brzmienie ust. 2 powołanego przepisu przesądza o tym, że podstawą udzielenia pomocy jest umowa.
Pozostając na gruncie przepisów ustawy o finansach publicznych należy odwołać się do treści art. 126 w którym określono, że dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych. Ustawodawca w art. 127 ust. 1 u.o.f.p. wskazał, że dotacje celowe są to środki przeznaczone na finansowanie lub dofinansowanie wskazanych w powołanym przepisie zadań, w tym m.in. zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami, bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, kosztów realizacji inwestycji.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu podziela pogląd, że finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadania publicznego może nastąpić po podpisaniu umowy o udzielenie dotacji, na wydatki związane z jego realizacją. Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez podmiot wnioskujący o udzielenie wyjaśnienia, należy wskazać, iż w analizowanym przypadku nie mamy do czynienia z refundacją, gdyż nie doszło do poniesienia wydatków objętych umową o dofinansowanie zadania przed udzieleniem dotacji.
Przedstawiając powyższe należy zaznaczyć, że wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu nie stanowią wiążącej wykładni prawa.
{Urząd Gminy Zdzieszowice, 2018-01-25, sygn. -}
{RIO Opole, 2018-02-14, sygn. NA.III-0221-3/2018}