Odpowiedź RIO Bydgoszcz:
Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy w związku z przesłanym do Izby wnioskiem o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania § 17 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U . Nr 128 poz. 861 z późn. zm.), zwanego dalej – rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 lipca – uprzejmie informuje.
Jednostki sektora finansów publicznych zobowiązane są do prowadzenia rachunkowości zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.), z uwzględnieniem zasad szczególnych określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) i rozporządzeniach Ministra Finansów (art. 2 ustawy o rachunkowości oraz art. 40 ustawy o finansach publicznych). W celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostka powinna stosować określone przez kierownika zasady (politykę) rachunkowości (art. 4 i 10 ustawy o rachunkowości, § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca).
Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Dysponentem Funduszu Pracy jest minister właściwy do spraw pracy. Zgodnie z § 17 pkt 7 rozporządzenia z dnia 5 lipca zdarzenia dotyczące państwowego funduszu celowego ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym jednostki obsługującej dysponenta tego funduszu.
Powiatowe urzędy pracy wykonują jedynie zadania samorządu powiatu w zakresie polityki rynku pracy na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), w związku z powyższym prowadzą ewidencję zdarzeń dotyczących gospodarki środkami pieniężnymi Funduszu Pracy w zakresie ich otrzymania i wykorzystania. Ewidencja księgowa dotycząca tych zdarzeń winna być prowadzona w sposób zapewniający możliwość sporządzenia sprawozdań.
Środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Funduszu Pracy prowadzonym przez powiatową jednostkę budżetową powinny być wykazane w aktywach bilansu jednostki budżetowej w wierszu B.III.2, czyli w części „B. Aktywa Obrotowe”, w grupie „III Krótkoterminowe aktywa finansowe” wiersz „2. Środki pieniężne na rachunkach bankowych” (w wierszu „3. Środki pieniężne państwowego funduszu celowego” wyłącznie dysponent tego funduszu wykazuje środki na swoim rachunku bankowym, czyli minister). Odpowiednio po stronie pasywów należy wykazać zobowiązania w wierszu C.II.5, czyli w części „C. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” w grupie „II. Zobowiązania ( krótkoterminowe” w wierszu „5 Pozostałe zobowiązania”.
{Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim, data nieznana, sygn. nieznana}
{RIO w Bydgoszczy, 2013-02-28, sygn. RIO-KA-073-2/2013}