Wskaźnik o którym mowa w art. 243 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych

Stanowisko RIO Katowice:

W odpowiedzi na wniosek z dnia 27 grudnia 2022 r. w sprawie relacji, wynikającej z art. 243 ust. 2 pkt 4 ustawy o finansach publicznych, wyjaśniam.

Przepisy art. 243 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.) określają limit zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, którego realizacja spowoduje, że w roku budżetowym oraz w każdym roku następującym po roku budżetowym, relacja łącznej kwoty przypadających w danym roku budżetowym spłat rat zobowiązań dłużnych wraz z należnymi odsetkami oraz spłat kwot wynikających z udzielonych poręczeń i gwarancji do planowanych dochodów bieżących budżetu, przekroczy średnią arytmetyczną z obliczonych dla ostatnich siedmiu lat relacji jej dochodów bieżących, pomniejszonych o wydatki bieżące do dochodów bieżących budżetu. Zgodnie z art. 243 ust. 2 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy, dla roku poprzedzającego rok budżetowy, na który ustalana jest relacja, przyjmuje się planowane wartości wykazane w sprawozdaniu za trzy kwartały z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego, a po sporządzeniu sprawozdań rocznych – wartości wykonane za ten rok, z tym że do obliczenia relacji dla poprzednich sześciu lat przyjmuje się wartości wykonane wynikające ze sprawozdań rocznych.

Na podstawie art. 230 b powołanej wyżej ustawy, Minister Finansów określił wzór wieloletniej prognozy finansowej, zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego sporządzają niniejszy dokument, wyliczając wskaźnik spłaty zobowiązań (relację z art. 243 ustawy o finansach publicznych).

W momencie sporządzenia projektu wieloletniej prognozy finansowej, jednostka samorządu terytorialnego ustalając przedmiotową relację na 2023 rok i lata kolejne winna uwzględnić dla wszystkich lat objętych prognozą planowane wartości wykazane w sprawozdaniu za III kwartały 2022 r. (plan III kwartału roku poprzedzającego pierwszy rok prognozy, czyli rok 2023). Na ten moment brak bowiem podstaw, by uwzględnić przy wyliczaniu wskaźnika jakiekolwiek inne kwoty, dotyczące 2022 r. (w tym, w szczególności wykazane w wieloletniej prognozie finansowej w kolumnie „wykonanie 2022”), gdyż na dzień sporządzenia projektu jednostka samorządu terytorialnego nie dysponuje danymi dotyczącymi wykonania 2022 r. Dane te będą dopiero wynikać ze sporządzonych sprawozdań rocznych za 2022 r. i wówczas zostaną uwzględnione przy wyliczaniu wskaźnika, o którym mowa w art. 243 cytowanej ustawy.

Prezentowane stanowisko przedstawia pogląd Izby w sprawie objętej zapytaniem i nie ma charakteru prawnie wiążącego.

{RIO Katowice, 2023-02-08, sygn. WA-023/103/22}