Stan faktyczny:
W księgach rachunkowych Urzędu Miasta ewidencjonowane są należności budżetowe wykazywane w sprawozdaniu RB-27S z wykonania planu dochodów budżetowych samorządowej jednostki budżetowej oraz w sprawozdaniu Rb-27ZZ z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami.
Stosownie do § 3 ust. 1 pkt 7 załącznika nr 36 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie sprawozdawczości budżetowej z dnia 9 stycznia 2018 r. (dalej: Rozporządzenie) w sprawozdaniu jednostkowym Rb-27S, w odpowiednich kolumnach „Saldo końcowe”, wykazuje się należności pozostające do zapłaty, w tym zaległości netto. W kolumnie „Zaległości netto” nie należy wykazywać zaległości płatnych w ratach (jeżeli termin spłaty raty nie minął), odroczonych (w przypadku gdy odroczony termin płatności nie minął), kwot objętych wstrzymaniem decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów oraz zaległości objętych postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym.
Natomiast na podstawie § 6 ust. 1 pkt 5 załącznika nr 36 do Rozporządzenia w sprawozdaniu Rb-27 ZZ w kolumnie „Saldo końcowe” wykazuje się należności pozostałe do zapłaty, w tym zaległości (należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął).
Pytanie:
Czy w sprawozdaniu Rb-27ZZ w kolumnie „Zaległości” należy wykazywać wszystkie zaległości w tym m.in. zaległości objęte postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym oraz objęte wstrzymaniem decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów?
Stanowisko własne:
W § 6 ust. 1 pkt 5 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, stanowiącej załącznik nr 36 do Rozporządzenia ustanowiono, że” w odpowiednich kolumnach dotyczących salda końcowego wykazuje się należności pozostałe do zapłaty, w tym zaległości (należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął) oraz nadpłaty (kwoty nadpłacone)”.
Naszym zdaniem zawarte w przepisie wyjaśnienie „należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął” wskazuje, że w sprawozdaniu Rb 27ZZ z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami należy wykazywać kwotę zaległości obejmującą wszystkie należności, których termin płatności minął, w tym m.in. zaległości objęte postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym. W kolumnie „zaległości” sprawozdania RB 27ZZ nie należy wykazywać należności ustalonych lub określonych w decyzji, które objęte są wstrzymaniem decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów.
Stanowisko RIO Kielce:
Szanowny Panie Prezydencie, wnioskiem z dnia 31.08.2020 roku, doręczonym na adres Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach w dacie 02.09.2020 roku, zwrócił się Pan o udzielenie odpowiedzi na pytanie:
Czy w sprawozdaniu Rb-27ZZ w kolumnie „Zaległości” należy wykazywać wszystkie zaległości, w tym m.in. zaległości objęte postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym oraz objęte wstrzymaniem decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów?
Odpowiadając na postawione pytanie, wskazać należy na następujące okoliczności.
W sprawozdaniach jednostkowych jednostek bezpośrednio realizujących zadania Rb-27ZZ z wykonania planu dochodów związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami, stosownie do § 6 ust. 1 pkt 5 załącznika nr 36 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (tekst jedno Dz. U. z 2019 r. poz. 1393 ze zm.), w odpowiednich kolumnach dotyczących salda końcowego wykazuje się należności pozostałe do zapłaty, w tym zaległości (należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął) oraz nadpłaty (kwoty nadpłacone).
Zgodnie z treścią powołanego wyżej przepisu, w kolumnie „Zaległości”, wykazuje się wszelkie należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął, w tym m.in.:
– objęte prawomocną ugodą sądową zawartą w związku z zaistnieniem okoliczności przewidzianych wart. 417 lub art. 4172 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedno Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.),
– objęte otwartym postępowaniem restrukturyzacyjnym albo zatwierdzonym układem w postępowaniu o zatwierdzenie układu, na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (tekst jedno Dz. U. z 2020 r. poz. 814 ze zm.).
W kolumnie „Zaległości” sprawozdania Rb-27ZZ nie należy natomiast wykazywać należności ustalonych lub określonych w decyzjach objętych wstrzymaniem wykonania decyzji, w tym na podstawie art. 164, art. 239f, art. 246, art. 252 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedno Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), jak również należności wynikających z decyzji, których wstrzymanie wykonania wynika z postanowienia sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów.
Wstrzymanie wykonania decyzji powoduje zatem, że należność nie przekształca się w zaległość, albowiem termin jej zapłaty nie minął.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że jest to jedynie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach, która nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
{Urząd Miasta Kielce, 2020-08-31, sygn. nieznana}
{RIO Kielce, 2020-09-17, sygn. WI.54.50.2020}