Wypłata dodatku uzupełniającego dla nauczycieli zlikwidowanej szkoły

Stan faktyczny:

Gmina Świątniki Górne, zgodnie z art. 8 ust. 15 ustawy Prawo oświatowe, jest organem prowadzącym publiczne szkoły podstawowe. Wśród szkół prowadzonych przez Gminę Świątniki Górne jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Swiątnikach Górnych.

Szkoła ta na mocy Uchwały Nr XXX/191/2020 Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych z dnia 21 maja 2020r. — zostanie zlikwidowana z dniem 31 sierpnia 2020r. (uchwała w załączeniu). Wskazana Uchwała została podjęta przy zachowaniu wszelkich wymaganych procedur wynikających z Prawa oświatowego (art. 89) i po uzyskaniu akceptacji Małopolskiego Kuratora Oświaty. Zgodnie z treścią wskazanej uchwały – § 3 ust 1 — należności i zobowiązania likwidowanej jednostki przejmuje Gmina Świątniki Górne. W likwidowanej Szkole są zatrudnieni nauczyciele:

a) na czas określony (do 31 sierpnia 2020r.), którzy równocześnie są zatrudnieni w innych szkołach podstawowych na terenie Gminy, na odrębnych umowach,

b) na czas określony do dnia 31 sierpnia 2020r. którzy nie mają dodatkowych umów w innych szkołach na terenie

c) na czas nieokreślony — 1 osoba, z którą zostanie rozwiązany stosunek pracy z dniem 31 sierpnia 2020r. na mocy art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela,

d) przez mianowanie – 1 osoba, która na mocy art. 18 Karty Nauczyciela zostanie przeniesiona do innej szkoły podstawowej, na terenie Gminy.

Na dzień likwidacji Szkoły tj. na 30 sierpnia 2020r. — Szkoła ureguluje wszystkie zobowiązania pracownicze, w stosunku do których istnieje możliwość ostatecznego obliczenia i które są niezależne od innych czynników w tym m.in. dodatkowe wynagrodzenie roczne, zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, w związku z art. 48 ustawy Karta Nauczyciela. Na dzień likwidacji nie ma możliwości weryfikacji, czy w stosunku do zatrudnionych nauczycieli wystąpi zobowiązanie wynikające z art. 30 a ustawy Karty Nauczyciela.

Obowiązek wynikający z art. 30a Karty Nauczyciela wykonuje w imieniu Gminy, Centrum Administracyjne Oświaty, jednostka która na mocy Nr XXVII/24612016 Rady Miejskiej w Swiątnikach Górnych z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie: organizacji wspólnej obsługi jednostek organizacyjnych gminy zaliczonych do sektora finansów publicznych, świadczy obsługę finansowo-księgowa na rzecz szkół i przedszkoli, w tym na rzecz likwidowanej Szkoły. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.), w § 3 ust. 1 Uchwały Nr XXI/191/2020 Rady Miejskiej W Świątnikach Górnych z dnia 21 maja 2020 roku w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Świątnikach Górnych, przyjęto, że należności i zobowiązania likwidowanej jednostki przejmuje Gmina Świątniki Górne.

Pytanie:

1. Czy jeżeli nauczyciele za 2020r. nie osiągnęliby średniej wynagrodzeń, to która jednostka będzie odpowiedzialna za wypłatę dodatku uzupełniającego dla nauczycieli likwidowanej jednostki i która jednostka ma dokonać wypłaty dodatku uzupełniającego dla nauczycieli likwidowanej jednostki?

2. Czy Gmina może przejąć zobowiązania przyszłe, hipotetycznie z tytułu dodatku uzupełniającego, a nieuwzględnione w bilansie zamknięcia likwidowanej Szkoły na dzień 31 sierpnia 2020 r.?

3. Czy Gmina, jako organ prowadzący likwidowaną Szkołę, (w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 2) może scedować obowiązek wypłaty dodatku uzupełniającego dla nauczycieli Tej szkoły (jeśli taki powstanie na poziomie Gminy) na określoną, inna placówkę szkolną?

4. Jeśli Gmina może przekazać uprawnienie wypłaty dodatku uzupełniającego na rzecz wskazanej jednostki organizacyjnej ( w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie nr 3) to w jaki sposób powinna to uczynić — zarządzeniem, uchwałą?

Stanowisko własne:

Na podstawie art. 30a ust. 1- 3 ustawy z 26.01.1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215) — dalej KN, w terminie do dnia 20.01 każdego roku organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego przeprowadza analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3 KN w składnikach wskazanych w art. 30 ust. 1 KN, oraz średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

W przypadku nieosiągnięcia w roku podlegającym analizie wysokości średnich wynagrodzeń, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego ustala kwotę różnicy między wydatkami poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli w danym roku, a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz średnich wynagrodzeń nauczycieli. Kwota różnicy jest dzielona między nauczycieli zatrudnionych i pobierających wynagrodzenie w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy, w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego i wypłacana w terminie do dnia 31.01 roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy, w formie jednorazowego dodatku uzupełniającego ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela, zapewniając osiągnięcie średnich wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w danej jednostce samorządu terytorialnego w roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy. Zasady obliczania jednorazowego dodatku uzupełniającego określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 13.01.2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. Nr 6, poz. 35 ze zm.).

Środki na jednorazowy dodatek uzupełniający i wypłatę musi zapewnić organ prowadzący, zgodnie z art. 30a ust. 3 w zw. z art. 91d pkt 2 KN, za który działa odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), zarząd powiatu, zarząd województwa. Przepisy nie zakazują organowi prowadzącemu przekazania poszczególnych szkołom do wypłacenia dodatku konkretnym nauczycielom, którzy są lub byli w nich zatrudnieni.

Z uwagi na fakt, iż w Centrum Administracyjne Oświaty, które, świadczy obsługę finansowo-księgowa na rzecz szkół i przedszkoli, w tym na rzecz likwidowanej Szkoły, dysponuje wszystkimi danymi likwidowanej Szkoły, które są niezbędne do sporządzenia list płac dodatku uzupełniającego, uważamy, że Gmina może wskazać zarządzeniem burmistrza jedną szkołę, która przejmie zobowiązania likwidowanej szkoły i dokona wypłaty dodatku uzupełniającego (o ile wystąpią przesłanki wynikające z art. 30a Karty Nauczyciela).

Odpowiedź RIO Kraków:

W odpowiedzi na pismo z dnia 9 lipca 2020 r. w sprawie wypłaty dodatku uzupełniającego dla nauczycieli likwidowanej szkoły podstawowej, uzupełnione przesłaną pocztą elektroniczną uchwałą Rady Miejskiej w Świątnikach Górnych w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Świątnikach Górnych, wyjaśniamy, co następuje:

Z art. 12 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 869 z późn. zm.) wynika, iż co do zasady należności i zobowiązania likwidowanej gminnej jednostki budżetowej przejmuje urząd gminy.

Natomiast w przypadku gdy likwidując gminną jednostkę budżetową rada gminy postanowi o utworzeniu jednostki o innej formie organizacyjno prawnej, może równocześnie zadecydować o przejęciu należności i zobowiązań likwidowanej jednostki budżetowej przez nowo utworzoną jednostkę.

Powyższe odnosić należy do wszelkich należności i zobowiązań likwidowanej jednostki, w tym także zobowiązań do wypłaty dodatku uzupełniającego, o którym mowa w art. 30a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215). W przypadku zatem, gdy zobowiązania likwidowanej jednostki budżetowej przejmuje urząd gminy, zobowiązanie do wypłaty dodatku uzupełniającego powinno zostać zrealizowane właśnie przez urząd gminy.

{Centrum Administracyjne Oświaty w Świątnikach Górnych, 2020-07-09, sygn. -}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie, 2020-08-27, sygn. WIAS–710/49/20}