Termin płatności przypada na ostatni dzień kwartału. Czy jest to „zaległość netto” (Rb-27S)?

Opis stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego:

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 7 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, będącej załącznikiem nr 36 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1393 ze zm.), w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych, w kolumnie „Saldo końcowe” wykazuje się należności pozostałe do zapłaty, w tym zaległości netto (należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął i mogą być egzekwowane) oraz nadpłaty (kwoty nadpłacone) ustalone na podstawie danych analitycznych kont podatkowych. W kolumnie „zaległości netto” nie należy wykazywać zaległości płatnych w ratach (jeżeli termin spłaty raty nie minął), odroczonych (w przypadku gdy odroczony termin płatności nie minął), kwot objętych wstrzymaniem wykonania decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów oraz zaległości objętych postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym.

Pytanie:

Czy w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie „zaległości netto” należy wykazywać należności, których termin płatności przypada na ostatni dzień okresu sprawozdawczego?

Stanowisko własne pytającego:

W myśl § 3 ust. 1 pkt 7 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego, będącej załącznikiem nr 36 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1393 ze zm.), w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych, w kolumnie „Saldo końcowe” wykazuje się należności pozostałe do zapłaty, w tym zaległości netto (należności pozostałe do zapłaty, których termin zapłaty minął i mogą być egzekwowane) oraz nadpłaty (kwoty nadpłacone) ustalone na podstawie danych analitycznych kont podatkowych. W kolumnie „zaległości netto” nie należy wykazywać zaległości płatnych w ratach (jeżeli termin spłaty raty nie minął), odroczonych (w przypadku gdy odroczony termin płatności nie minął), kwot objętych wstrzymaniem wykonania decyzji na mocy postanowienia organu podatkowego, sądu administracyjnego lub odrębnych przepisów oraz zaległości objętych postępowaniem ugodowym, układowym lub restrukturyzacyjnym.

Zgodnie z powyższym, wykazywane w sprawozdaniu Rb-27S należności w kolumnie „zaległości netto”, w zakresie podatków i opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych, pobieranych przez jednostki samorządu terytorialnego muszą spełnić warunki: upłynął termin do zapłaty i mogą być egzekwowane.

W przypadku zaległości podatkowej wynikającej z deklaracji złożonej przez podatnika lub decyzji organu podatkowego ustalającego bądź określającego wysokość zobowiązania podatkowego w myśl art. 239a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, decyzja nieostateczna, nakładająca na stronę obowiązek podlegający wykonaniu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, nie podlega wykonaniu, chyba że decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Zatem kwota zobowiązania podatkowego wynikająca z decyzji nieostatecznej nie może być wykonana, a więc takie zaległości nie powinny być wykazywane w sprawozdaniu Rb-27S jako zaległości netto.

Artykuł 47 Ordynacji podatkowej wskazuje, że za termin płatności uważa się ostatni dzień, w którym, zgodnie z przepisami prawa podatkowego, wpłata powinna nastąpić a zgodnie z art. 51 powołanej ustawy, zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Również art. 111 Kodeksu cywilnego wskazuje, iż termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia (co ma zastosowanie do terminów płatności należności o charakterze cywilnoprawnym).

Zatem należność z terminem płatności przypadającym na ostatni dzień okresu sprawozdawczego sporządzanego sprawozdania Rb-27S (np. 31 marca) nie jest jeszcze w tym dniu zaległością mimo, że sprawozdanie sporządza się w późniejszym terminie na dzień np. 31 marca i wiadomo, że należność w tym dniu nie została dokonana. Aby należność była wykazana w kolumnie „zaległość netto” musi minąć termin zapłaty a tym terminem jest np. 31 marca, zaległość powstaje od dnia następnego po dniu terminu płatności.

Odpowiedź RIO Łódź:

W odpowiedzi na pismo zawierające wniosek o udzielenie wyjaśnienia w zakresie stosowania przepisów o finansach publicznych, to jest wskazanie, czy w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych) w kolumnie „zaległości netto” należy wykazywać należności, których termin płatności przypada na ostatni dzień okresu sprawozdawczego – uprzejmie informuję, że w przedmiotowej sprawie Izba podziela stanowisko Miasta, zgodnie z którym należność z terminem płatności przypadającym na ostatni dzień okresu sprawozdawczego sporządzanego sprawozdania Rb-27S nie jest jeszcze w tym dniu zaległości mimo, ze sprawozdanie sporządza się w późniejszym terminie i wiadomo, ze należność w tym dniu nie została dokonana. Aby należność była wykazana w kolumnie „zaległości netto” musi minąć termin zapłaty, zaległość powstaje bowiem od dnia następnego po dniu terminu płatności.

{Urząd Miasta Łask, data nieznana, sygn. nieznana}
{RIO Łódź, 2020-07-09, sygn. WA 4120- 15/2020-w}