Wyjaśnienie RIO Olsztyn:
Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych /Dz. U. z 2019 r. poz. 1282/, zwanej dalej u.p.s., stanowi że pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce, o której mowa w art. 2, w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego, oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.
Powyższe przeniesienie pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym na podstawie umowy o pracę nie powoduje ustania dotychczasowego stosunku pracy i nawiązania nowego. Dochodzi do zmiany pracodawcy, ale bez potrzeby rozwiązywania umowy o pracę. Zgodnie z art. 2 ust. 3pkt 5 lit.a u.d.w.r. przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach podjęcia zatrudnienia w wyniku przeniesienia służbowego.
W przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy /art. 4 ust. 2 u.d.w.r./. W opinii tut. Izby, pracownik powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne naliczone proporcjonalnie u poszczególnych pracodawców.
{Urząd Miasta Iławy, 2020-02-20, sygn. WO.2122.5.2020}
{RIO Olsztyn, 2020-03-17, sygn. RIO.III.072-24/2020}