Sprzedaż emerytom posiłków na stołówce szkolnej

1) Czy stołówka w gminnej szkole podstawowej może prowadzić sprzedaż posiłków na rzecz rencistów i emerytowanych nauczycieli oraz pracowników szkoły?

2) Czy ze stołówki mogą korzystać również uczniowie i ich opiekunowie z innych szkół, którzy są uczestnikami różnych imprez sportowych organizowanych przez Szkołę?

Na podstawie art. 86 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019r. poz. 506 ze zm.) zwracam się do Państwa, jako organu nadzoru nad działalnością Gminy Drawno w zakresie spraw finansowych, o przedstawienie stanowiska Izby w następującej kwestii.

Nawiązując do stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie działalności stołówki szkolnej, o które Burmistrz Drawna wystąpił w dniu 14 października 2019 r., art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U z 2019 r. poz. 1148 ze zm.) wyklucza możliwość prowadzenia przez stołówkę działalności komercyjnej, za którą uznać należy sprzedaż posiłków na rzecz osób trzecich innych niż uczniowie i pracownicy szkoły, w tym rodzin nauczycieli i innych pracowników szkoły, a także możliwość sprzedaży okazjonalnej.

W związku z powyższym Dyrektor Szkoły Podstawowej w Drawnie w porozumieniu z Burmistrzem Drawna jako organem prowadzącym przygotowuje zmiany do Regulaminu korzystania ze stołówki szkolnej, w szczególności dotyczących wskazania osób, które mogą z niej korzystać. Biorąc pod uwagę liczne zgłoszenia i zapytania emerytowanych nauczycieli i pracowników szkoły pojawia się kluczowe pytanie czy są oni osobami uprawnionymi do zakupu posiłków w stołówce szkolnej?

W Szkole Podstawowej w Drawnie, w trakcie roku szkolnego odbywają się międzyszkolne turnieje, obozy oraz regaty, w których biorą udział reprezentacje z różnych szkół w Polsce. W tym miejscu pojawia się również wątpliwość dotycząca możliwości korzystania ze stołówki przez uczniów i ich opiekunów spoza terenu Gminy Drawno.

Biorąc pod uwagę powyższe wątpliwości zwracam się z ogromną prośbą o zajęcie przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Szczecinie stanowiska w poniższych kwestiach:

Mając na uwadze pojawiające się różne opinie w tym zakresie bardzo nam zależy na poznaniu stanowiska Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie jednocześnie zdając sobie sprawę, że Państwa opinie nie stanowią wiążących interpretacji przepisów prawa.

Odpowiedź RIO Szczecin:

W odpowiedzi na wystąpienie Pana Burmistrza z dnia 14 lutego 2020 r., o udzielenie wyjaśnień dotyczących stosowania przepisów art.106 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, ze zm.) w zakresie możliwości sprzedaży posiłku w stołówce szkolnej dla emerytowanych pracowników szkoły i uczniów spoza szkoły uczestniczących w zajęciach organizowanych przez szkołę, wyjaśniam co następuje. Przepisem art. 106 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe określony został cel funkcjonowania stołówki szkolnej. Powołany przepis prawa stanowi, iż szkoła może zorganizować stołówkę w celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie sprzedaż posiłków na rzecz osób nie zatrudnionych w szkole, jakimi są emerytowani pracownicy, nie mieści się w ramach tak określonego, zasadniczego celu działania stołówki szkolnej. Nie wyklucza to natomiast możliwości prowadzenia w stołówce szkolnej sprzedaży posiłków na rzecz uczniów spoza szkoły, uczestniczących w zajęciach organizowanych przez szkołę, albowiem w przypadku takim również realizowany jest cel kreślony w art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, jakimi jest realizacja zadań opiekuńczych. Przedstawiona przez Izbę ocena nie jest wiążąca, albowiem Izba nie posiada kompetencji do dokonywania wiążącej wykładni prawa.

Przedstawiając powyższą ocenę, Izba dostrzega różne zapatrywania co do kwestii sprzedaży posiłków na rzecz emerytowanych pracowników szkoły, prezentowane na łamach piśmiennictwa. Podniesiona wyżej okoliczność, a także fakt, iż przedmiotowa kwestia wiąże się z wykładnią przepisów prawa oświatowego, uzasadniać może wystąpienie jednostki o stanowisko w tej sprawie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

{RIO Szczecin, 2020-03-06, sygn. K.0542.PZ.5.KG.2020}
{Urząd Miejski w Drawnie, 2020-02-14, sygn. 2020}