Ustalanie średniodniowej struktury zatrudnienia nauczycieli. Czy nauczycielowi, który miał obniżone wynagrodzenie za udział w strajku powinien mieć także obniżony wymiar etatu?

Pytanie:

Na podstawie art. 30a ust.7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczycielska (Dz.U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674, z póź.zm.) oraz ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie ustawy — Karta Nauczyciela i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 r. (Dz.U. Nr 6 poz. 35) w sprawie sposobu opracowania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zbliża się termin sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego za 2019 r.

W związku z powyższym Gmina Lniano prosi o zajęcia stanowiska w sprawie ustalenia średniorocznej struktury zatrudnienia za 2019 r. nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu (niezbędnego do ustalenia wysokości dodatku uzupełniającego). W związku z udziałem nauczycieli w strajku trwającego w miesiącu kwietniu 2019 r. (od 8 kwietnia 2019 r. do 25 kwietnia 2019 r.), informujemy, iż każdemu nauczycielowi uczestniczącemu w strajku za czas nieświadczenia pracy obniżono wynagrodzenie. W ustawie nie ujęto kwestii proporcjonalnego obniżenia etatu za czas strajku nauczyciela. Rozporządzenie określa sposób wyliczenia wysokości jednorazowego dodatku uzupełniającego jako iloczyn poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, a liczbą etatów.

W związku z powyższym prosimy o zajęcie stanowiska w kwestii: czy nauczycielowi, który miał obniżone wynagrodzenie za udział w strajku powinien mieć także obniżony wymiar etatu?

Reasumując, obniżając wynagrodzenie, a nie obniżając wymiar etatu spowoduje wypłatę utraconego wynagrodzenia nauczycielowi w postaci wyższego jednorazowego dodatku uzupełniającego.

Stanowisko RIO Bydgoszcz:

W odpowiedzi na Pani pismo Nr FN.0640.2.2019 z dnia 14.11.2019 r. w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego ustalania średniorocznej struktury zatrudnienia za 2019 r. nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu (niezbędnego do ustalenia wysokości dodatku uzupełniającego), w związku z udziałem nauczycieli w strajku w kwietniu 2019 r., które wpłynęło do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w dniu 18.11.2019 r., informuję:

W myśl art. 22 §1 Kodeksu Pracy (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) istotą stosunku pracy jest świadczenie pracy w zamian za wynagrodzenie, przepis art. 80 Kodeksu Pracy precyzuje, że wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 174 ze zm.), w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia zbiorowego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) nie reguluje w jaki sposób obliczać wynagrodzenie nauczycieli za okresy nieświadczenia pracy. Sposób obliczenia średniorocznej struktury zatrudnienia, o której mowa w art. 30a ust. 7 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela, określają przepisy zawarte w § 3 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 stycznia 2010 r. w sprawie sposobu opracowywania sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2010 r. Nr 6, poz. 35 ze zm.), i tak:

w § 3 ust. 6 wskazano, że przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli uwzględnia się liczbę etatów nauczycieli w okresach, w których wypłacono im wynagrodzenie ze środków ujętych w planie finansowym szkoły, zgodnie z wymiarem zatrudnienia określonym w umowie o pracę lub w akcie nominowania,

w § 3 ust. 7 wskazano, że do średniorocznej struktury zatrudnienia nie uwzględnia się liczby etatów nauczycieli, proporcjonalnie do okresów, w których pobierali zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek opiekuńczy,

w § 3 ust. 8 określono, że przy ustalaniu średniorocznej struktury zatrudnienia nauczycieli nie uwzględnia się, proporcjonalnie do okresów, w których nie wypłacono wynagrodzenia ze środków ujętych w planie finansowym szkoły, liczby etatów nauczycieli w okresach nieobecności w pracy, za czas który nie przysługuje wynagrodzenia.
W tym miejscu należy wskazać, że Izba nie ma uprawnień dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z tym niniejsze wyjaśnienie należy potraktować, jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.

{Urząd Gminy Lniano, 2019-11-14, sygn. FN.0640.2.2019}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy, 2019-11-26, sygn. RIO-KA-073-16/2019}