Stan faktyczny:
Jednostka budżetowa Gminy Police uzyskała środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który stanowi wydzieloną część Funduszu Pracy, z przeznaczeniem na dofinansowanie szkoleń pracowników pedagogicznych. Powyższe środki przekazane zostały na rachunek ww. jednostki z Powiatowego Urzędu Pracy w Policach w ramach budżetu . Kwestią do rozstrzygnięcia jest planowanie i wykonywanie tych środków w ramach budżetu jednostki (po stronie dochodów i wydatków) oraz wykazywanie w sprawozdaniach budżetowych Rb-27S i Rb-28S lub dokonywanie rozliczeń poza budżetem jednostki, tj. poza planem dochodów i wydatków.
Pytanie:
Czy środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego stanowią dochody budżetowe i powinny zostać wprowadzone do planu dochodów jednostki i w tym przypadku właściwym będzie § 217 – Środki otrzymane z państwowych funduszy celowych na realizację zadań bieżących jednostek sektora finansów publicznych, a wydatki realizowane we właściwej klasyfikacji budżetowej dla realizowanego zadania, czy tez środki te nie powinny być ujmowane w planie budżetu jednostki?
Stanowisko własne:
Mając na względzie fakt, ze środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego stanowią wydzieloną część Funduszu Pracy (państwowego funduszu celowego) a w klasyfikacji budżetowej pojawił się § 217 – Środki otrzymane z państwowych funduszy celowych na realizację zadań bieżących jednostek sektora finansów publicznych, wydaje się właściwym wprowadzić ww. środki do planu budżetu jednostki.
Odpowiedź RIO Szczecin:
Nawiązując do wniosku Pana Burmistrza (znak: FN.300.4.4.2019.MWT), który wpłynął do Izby w dniu 5 września 2019 r. w sprawie udzielenia wyjaśnienia odnośnie ujmowania w budżecie gminy środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego uprzejmie informuję, co następuje.
Stosownie do zapisu art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1530, ze zm.) dochodami jednostek samorządu terytorialnego mogą być środki z funduszy celowych, pozyskiwane na podstawie odrębnych przepisów. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, ze zm.) reguluje, iż w ramach w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (dalej KFS) przekazywane się środki Funduszu Pracy, które przeznacza się na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Ww. ustawa nie wskazuje, iż środki te stanowią dochody budżetu jst, do których ma zastosowanie cytowany przepis ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, jak ma to m. in. miejsce w przypadku środków, o których mowa w art. 9 ust. 2a-2c ustawy.
Wobec powyższego w ocenie Izby środki KFS nie powinny być ujmowane w budżecie jst.
Jednocześnie wyjaśniam, że powyższe stanowisko nie jest wiążącą interpretacją, lecz prezentuje pogląd na problemy sygnalizowane w Pana piśmie.
{RIO Szczecin, 2019-10-02, sygn. K.0542.ZF.43.AS.2019}