Stan faktyczny:
W związku ze zbliżającym się terminem podjęcia uchwał wskazujących przedsięwzięcia przewidziane do realizacji ze środków Funduszu Sołeckiego w 2020 roku i związanymi z tym licznymi zapytaniami Sołtysów dotyczącymi możliwości sfinansowania ze środków funduszu sołeckiego wyjazdów na basen, wycieczek edukacyjno-krajoznawczych zwracam się z zapytaniem w zakresie prawidłowości realizacji przedsięwzięć.
Pytanie:
Czy w ramach funduszu sołeckiego wyodrębnionego w budżecie Gminy Koronowo możliwe do realizacji są następujące przedsięwzięcia:
1/ wyjazd mieszkańców Sołectwa do kina, na basen, poza teren Gminy Koronowo. Pragnę nadmienić, że na terenie Gminy Koronowo takie obiekty nie występują.
2/ wyjazd mieszkańców (dzieci i dorośli) na wycieczki krajoznawczo-edukacyjne, poza teren Gminy Koronowo. Celem ich jest zwiedzanie zabytków, zapoznawanie się z lokalną historią, tradycją a także poznawanie odwiedzanego regionu, jego środowiska przyrodniczego np. parki narodowe, rezerwaty.
Stanowisko własne:
Z uwagi na różnice interpretacyjne Regionalnych Izb Obrachunkowych w Szczecinie (pismo Nr K.0542.ZF.28.KK.2015 z dnia 16 maja 2016 r.) i Poznaniu (Uchwała Kolegium RIO w Poznaniu z dnia 5 czerwca 2019 r. Nr 12/732/2019) w zakresie prawidłowości realizacji powyższych wydatków ze środków funduszu sołeckiego prosimy o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.
Wydatki z funduszu sołeckiego zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o funduszu sołeckim przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wszystkie trzy elementy muszą być spełnione jednocześnie.
W Strategii rozwoju Miasta i Gminy Koronowo na lata 2016-2025 jako cele rozwojowe i kierunki działania wskazano:
Cel operacyjny: Dostosowanie sektora usług publicznych do zmieniających się uwarunkowań
Kierunek działania:
– Rozwój bazy i oferty kulturalnej skierowanej dla różnych grup wiekowych
– Aktywizacja osób wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem społecznym
– Rozwój i unowocześnianie systemu edukacji na wszystkich poziomach kształcenia
Finansowanie w/w wydatku ze środków funduszu sołeckiego w świetle art. 2 ust. 6 ustawy o funduszu sołeckim budzi nasze wątpliwości.
Stanowisko RIO Bydgoszcz:
W odpowiedzi na pismo Pana Burmistrza z dnia 22 lipca 2019 roku, w sprawie udzielenia wyjaśnienia, czy w ramach funduszu sołeckiego wyodrębnionego w budżecie Gminy Koronowo, możliwe są do realizacji przedsięwzięcia polegające na wyjeździe mieszkańców sołectwa do kina, na basen, na wycieczki krajoznawczo-edukacyjne poza teren Gminy Koronowo, Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy informuje, co następuje.
Przepis art. 2 ust. 6 ustawy z 21 lutego 2014 roku o funduszu sołeckim (Dz. U. z 2014 r. poz. 401 z późn. zm.) stanowi, że środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które złożone we wniosku, o którym mowa w art. 5 są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. Zadania te obejmują m. in. sprawy z zakresu kultury; kultury fizycznej i turystyki; wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej; promocji gminy.
Biorąc pod uwagę treść powyższych przepisów należy wskazać, że możliwość realizacji poszczególnych zadań ze środków funduszu sołeckiego jest uzależniona od łącznego spełnienia wszystkich warunków określonych w tych przepisach. Dokonanie oceny, że oznaczony wydatek w ściśle określonych uwarunkowaniach spełnia wskazane wyżej wymogi, należy do organów gminy. Organy te w ramach posiadanych kompetencji, posiadanej wiedzy w zakresie uwarunkowań lokalnych oraz warunków życia mieszkańców powinny dokonać oceny zgodności danego zadania ze strategią rozwoju gminy oraz oceny, czy lub w jakim zakresie planowane do realizacji przedsięwzięcie będzie służyło poprawie życia mieszkańców.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy nie posiada wiedzy o wnioskach składanych przez poszczególne sołectwa, o stanowiskach zebrań wiejskich i nie jest również uprawniona do dokonywania indywidualnej oceny, czy oznaczone zadanie, które ma być finansowane ze środków funduszu sołeckiego, w konkretnych uwarunkowaniach i okolicznościach spełnia wymogi określone we wskazanych wyżej przepisach prawa. Izba wskazuje jedynie, że możliwość finansowania ze środków funduszu sołeckiego zadań polegających na wyjeździe mieszkańców sołectwa do kina, na basen i na wycieczki krajoznawczo-edukacyjne, powinna być oceniana z uwzględnieniem ich otwartości i dostępności dla mieszkańców, w taki sposób, by zapewnione zostało spełnienie kryterium zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej.
Jednocześnie Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy, mając na uwadze przepisy rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 8 lipca 2014 roku w sprawie wzorów informacji przekazywanych przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i wojewodę, trybu zwrotu części wydatków gmin wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego oraz wniosku o ten zwrot (Dz. U. z 2014 r. poz. 916 z późn. zm.) informuje, że ocena prawidłowości ustalenia wydatków wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego należy do Wojewody.
Przedstawiając niniejszą odpowiedź uprzejmie informuję, iż stanowiska regionalnej izby obrachunkowej nie stanowią wykładni obowiązujących przepisów prawa.
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy, 2019-08-09, sygn. RIO-PW-073-3/2019}
{Urząd Miasta Koronowa, 2019-07-22, -}