Pytanie:
W związku z rozbieżnościami interpretacyjnymi Dyrektorzy płońskich szkół podstawowych zwracają się z prośbą o wykładnię RIO w przedmiocie prawa do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nauczycieli nie biorących udziału w strajku, a gotowych do świadczenia pracy.
Prosimy o przekazanie odpowiedzi na adres: Szkoła Podstawowa nr 2 w Płońsku ul. Szkolna 30, 09 — 100 Płońsk lub drogą mailową na adres: szkolapodnr.2@wp.pl
Stanowisko RIO Warszawa:
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 30 kwietnia 2019 r., przesłane do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, uprzejmie informuję.
Zgodnie z art. 30 ust. 6 oraz art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2018 r. poz. 967) [dalej: knu] organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem, iż wynagrodzenie wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych (zgodnie z art. 35 ust. 2 knu). Natomiast przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się (zgodnie z art. 35 ust. 2a knu) przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.
W opinii tut. Izby ocena, zarówno okoliczności czy w danej sytuacji czas pracy nauczyciela powinien zostać zakwalifikowany jako godziny ponadwymiarowe, czy też jako godziny doraźnych zastępstw, jak również wykładnia postanowień samego regulaminu określającego warunki wypłacania wynagrodzenia, nagród oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli nie należy do właściwości regionalnych izb obrachunkowych.
Wskazać bowiem należy, iż Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie nie posiada uprawnień do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa. W związku z powyższym proszę potraktować niniejsze wyjaśnienia jako stanowisko Izby, które nie jest wiążące dla wnioskującego o udzielenie wyjaśnienia, jak również dla organów rozstrzygających w konkretnych sprawach.
{Płońskie Szkoły Podstawowe, 2019-04-30, sygn. SP2.024.1.19}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie, 2019-05-29, sygn. WA.43.19.2019}