W związku z pismem z dnia 26 lutego 2019 r. znak DFA.3010.2.2019 (doręczonym w dniu 1 marca 2019 r.) w sprawie angażowania środków na wypłatę świadczeń oraz ewidencji operacji dotyczących funduszu alimentacyjnego, Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu wyjaśnia, co następuje.
Zaangażowanie wydatków powinno być wykazywane zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 191 1, z późn zm.).Powołane rozporządzenie, w załączniku nr 3 — Plan kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, dla zaangażowania wydatków budżetowych przewiduje dwa konta pozabilansowe:
— konto 998 – Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego, oraz
— konto 999 – Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat.
Konto 998 – Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych danego roku budżetowego oraz niewygasających wydatków budżetowych ujętych do realizacji w danym roku budżetowym.
Zaangażowanie prawne wynika z aktów administracyjnych, np. decyzji o przyznaniu świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Na stronie Ma konta 998 ujmuje się zaangażowanie wydatków, czyli wartość umów, i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.
Z kolei konto 999 – Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych przyszłych lat oraz niewygasających wydatków, które mają być zrealizowane w latach następnych. Na stronie Ma konta 999 ujmuje się wysokość zaangażowanych wydatków lat przyszłych.
Zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości bud2etowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 109, z późn. zm.) kwoty wykazane w sprawozdaniach powinny być zgodne z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej. Z S 9 ust. 2 pkt 2 załącznika Nr 36 do rozporządzenia, zawierającego Instrukcje sporządzania sprawozdań budżetowych w zakresie budżetów jednostek samorządu terytorialnego wynika, Że w sprawozdaniu Rb-28S z wykonania planu wydatków budżetowych w kolumnie „Zaangażowanie” wykazuje się kwoty wynikające z umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie powoduje konieczność dokonania wydatków budżetowych w roku bieżącym.
Zaangażowanie wykazywane w sprawozdaniu Rb-28S w zakresie omawianych decyzji winno zatem wynikać z ewidencji księgowej prowadzonej na koncie 998 – Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego.
Jednostka winna zatem składać do Wójta Gminy wnioski o zwiększenie planu finansowego, by zabezpieczał roczne wydatki na Świadczenia. W przypadku gdy kwota ujęta w planie finansowym nie zabezpiecza potrzeb jednostki w zakresie zadań zleconych należy wnioskować do Wojewody Wielkopolskiego o zwiększenie planu finansowego na to zadanie.
Zapytanie dotyczące ewidencji operacji funduszu alimentacyjnego w księgach rachunkowych GOPS zostało sformułowane w sposób uniemożliwiający udzielenie odpowiedzi twierdzącej, ponieważ nie przedstawiono nazw stosowanych kont oraz zasad ich funkcjonowania zawartych w obowiązującej polityce rachunkowości. Zakładając, że symbole kont są zgodne co do treści ekonomicznej właściwej dla symboli kont zawartych w załączniku Nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 191 1, z póżn. zm.), zastrzegając jak wyżej, można przyjąć, że podany pierwszy sposób ujęcia w księgach rachunkowych, ww. operacji gospodarczych, może być poprawny.
Stanowisko prezentowane przez Izbę nie stanowi wiążącej interpretacji prawa, a jedynie pogląd Izby w zakresie objętym pytaniami.
{GOPS w Przemęcie, 2019-02-26, sygn. DFA.3010.2.2019}
{Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu, 2019-03-22, sygn. WA-0280/13/2019}